مدیریت پیمان ساختمانی

مدیریت پیمان ساختمانی (پیمان مدیریت ساختمان ) چیست ؟

مدیریت اصولی پروژه های ساختمانی هنری است ذاتی و البته علمی که امروزه یکی از شاخه های علمی با اهمیت بالا در دنیا میباشد. ​

مدیریت پیمان ساختمان یا MC همان طور که از نامش بر می آید، روشی است که در آن کارفرما، یک شرکت ساختمانی یا یک شخص حقیقی دارای صلاحیت اجرا ونظارت بر پروژه های ساختمانی را تعیین می کند تا مدیریت اجرای پروژه را بر عهده بگیرد. بنابراین تعیین روش های اجرای پروژه و استخدام نیروها و نظارت بر آنها به عهده پیمانکار (مدیر پروژه )است. در این روش پیمانکار،بابت مدیریت پروژه درصدی از هزینه های انجام شده را دریافت می دارد.

این هزینه ها معمولاً شامل هزینه تهیه مصالح و هزینه اجرا می باشد. ولی قبل ازهزینه های صورت گرفته باید توافق طرفین درنظر گرفته شود.

آیا مدیریت پیمان ساختمانی برای کارفرما مقرون به صرفه هست یا خیر ؟

جواب  قطعا بله میباشد ،این پیمان به سود طرفین می باشد چون کارفرما هیچ بالاسری ( اورهد یا سود) به پیمانکار پرداخت نمی کند. فقط هزینه مصالح ، مدیریت طرح، نیروی انسانی و ماشینی را پرداخت می نماید، بنابراین در هزینه پیمان صرفه جویی می شود. از طرفی دیگر پیمانکار هزینه ای بابت اجرا پرداخت نمی کند و تعهدات مالی  را بر عهده نمی گیرد. پیمانکار ساختمان به دلیل داشتن تخصص در مدیریت سودی به صورت درصدی از کل هزینه ها یا توافق مبلغی با کارفرما ، دریافت می کند.سرعت و کیفیت ساخت پروژه در این روش نسبت به دیگر روش ها بالاتر است.

مزایای پیمان مدیریت ساختمان چیست ؟

  •  سرعت اجرای پروژه

  •  کاهش هزینه های پروژه :

۱- در خرید مصالح از فروشنده های دست اول و وارد کننده ها

۲- کار با اکیپ اجرایی منصف و کارآمد

  •  نظارت روزانه ،صحیح و اصولی افراد با تجربه اجرایی بالا ، بر پروژه

  • صرفه جویی در وقت و سرمایه کارفرما و مالک

و….

از جمله مزایای قرارداد مدیریت پیمان ساختمان میباشد.

مدیریت پیمان ساختمان

لطفا ، با کلیک روی ستاره مورد نظر امتیاز دهید ، متشکرم

Average rating 5 / 5. تعداد آرا : ۱۱